Мета: продовжити
формування уявлення про людські чесноти й недоліки, а саме про правдивість і
брехливість; розвивати й удосконалювати вміння встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки, планувати шляхи до самовдосконалення, оцінювати
свої та чужі вчинки з морального боку; вчити добувати інформацію з різних
джерел знань; формувати риси соціально компетентної особистості, а саме
:здатності до самоаналізу й самопізнання, здатності до співпраці та взаєморозуміння;
виховувати бажання завжди говорити правду.
Обладнання: сюжетні малюнки; модель уроку; картки - ситуативні
задачі
Хід уроку:
I. Актуалізація опорних знань.
1.
Настанова на успіх:
- Пролунав дзвінок, починаємо урок!
З
радістю разом до знань поспішаємо,
знаємо: дорога ця нелегка.
Вірю, усі перешкоди здолаємо!
Успіхів, любі, натхнення й добра!
- Діти, побажайте один одному успіхів!
2.
Опитування:
Учитель:
- Зараз попрацюємо із скринькою народної
мудрості.
- Давайте відкриємо цю скарбницю народної
мудрості та спробуємо з'ясувати, про які людські риси йдеться у прислів’ях.
Сонце землю красить, а людину – праця.
Де дівка не плетена, там і хата не метена.
Хапун такий, що й з рідного батька здере.
Свій розум май і
людей питай.
Чия відвага, того й перемога.
На дошці
виставлені картки:
Доброта
, лінь, працьовитість,
жадібність,
допитливість , сміливість
3. Вправа « Дерево честі»
Учитель:
- В які групи
можна об’єднати ці слова – назви рис людини?
(людські чесноти,
людські недоліки)
Учитель:
- Які людські
риси повинні бути в кожної людини?
- А яких нам
треба намагатися позбутися. Чому?
(Діти виходять до дошки, називають риси,
стисло мотивують.)
II. Повідомлення теми, мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
Розповідь з
елементами бесіди:
Учитель:
- Сьогодні ми будемо говорити про людські
чесноти та недоліки. Щоб дізнатися про
які якості ми будемо говорити, я пропоную послухати притчу яка називається «Язик та зуби».
При́тча — це повчальна розповідь з історії чи
навколишнього життя, мета якої викласти духовні чи моральні істини
Жив собі на світі хлопчик, - він розмовляв,
не знаючи міри.
- Що
за напасть цей язик, - бурчали зуби. Коли він уже заспокоїться й помовчить хоч трохи?
-
Яке вам до мене діло? – зухвало відповідав язик. Я нікому не дозволю сувати
носа в мої справи, а ще й давати дурні поради.
І
хлопчик продовжував белькотати до речі й не до речі.
Але одного разу хлопчик так захопився, що дозволив язику сказати брехню.
От тоді вже зуби не витримали, зімкнулися й боляче вкусили брехунця.
Язик став багряним від крові, а хлопчик
гірко заплакав…
Запитання проблемного
характеру:
- Чому заплакав хлопчик? (Тому що йому
стало боляче)
- За що зуби покарали брехунця? (Тому що
брехати не можна)
- Про які риси будемо говорити на уроці,
які якості будемо досліджувати ? (правдивість, брехливість)
- Прочитайте тему нашого уроку.
- Як ви вважаєте,про що ми будемо говорити
на уроці?
Учні:
- Спочатку з'ясуємо, що таке правдивість і
брехливість.
Далі розкриємо причини такої поведінки дітей .
Потім складемо правила чесності, сплануємо
шляхи до самоудосконалення.
Наприкінці підведемо підсумок: для чого це
потрібно вам.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Бесіда з елементами практичної діяльності ( робота зі словником)
Учитель:
- Правда й брехня…, чесність, порядність і
брехливість – ці поняття дуже часто супроводжують людину. Але одне з них
возвеличує, а інше ганьбить її. Як не розгубитися, як
відрізнити правду від брехні, плітки від істини, наклеп від щирості? Щоб знати,
як діяти, треба чітко розуміти сутність, значення слова. І допоможе нам у цьому
тлумачний словник. Але спочатку я б хотіла запитати у вас. Як ви вважаєте що
означають ці поняття?
Приблизна відповідь учнів:
Правда –
це те, що відповідає дійсності.
Правдивий – той, що говорить правду,
істину.
Учитель:
- З давніх часів правдивість, правдолюбство були в
пошані у людей. Чесність оспівувалася в легендах, думах, піснях, оповідках.
Проводжаючи сина в далеку дорогу, мати бажала йому, насамперед, ніколи в житті
не розминатися з правдою.
Доберіть синоніми до слова
"правдивість". Вимовте це слово пошепки. Які почуття охоплюють
вас? Отже, правдивість, це - ...
-
Прочитайте тлумачення слова
"брехня".
- Як називають людину, що говорить
неправду?
- Таким чином, правдивість і брехливість – це риси
людини: правдивість – чеснота, брехливість – недолік.
2.
Робота за ілюстраціями до українських казок:
- Наведіть приклади казок , у яких
персонажі були правдивими або, навпаки, брехливими. Доведіть свою думку.
На
дошці ілюстрації до казок: "Колобок", "Кирило Кожум’яка",
"Морозко", "Семеро козенят" тощо.)
3. Фізкультхвилинка:
Встаньте, діти, посміхніться
і до
сонечка зверніться!
Руки вгору, руки вниз,
і
сусіду посміхнись.
Руки вгору,
руки в боки,
зробимо 4 кроки.
Знову руки підніміть і спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз! За роботу! Все
гаразд!
4. Моделювання причинно - наслідкових зв’язків
а) бесіда:
Учитель пропонує питання проблемного
характеру:
- Як ви вважаєте, чому діти, хоч і
розуміють, що говорити неправду – погано,
все ж таки обманюють?
б) робота в парі:
обговорення
запитання з використанням сюжетних малюнків:
1 малюнок: хлопчик отримав «двійку»;
2 малюнок: дівчинка вихваляється;
3 малюнок: хлопчик нудьгує;
4 малюнок: дівчинка пліткує.
в) відповіді
учнів, висновок:
- Отже,
назвіть причини, за яких діти вдаються до брехні.
Діти відповідають, обґрунтовують свої
думки.
Учні:.
- Той, хто обманює, не може вимагати від
інших правдивості.
б)
колетивне обговорення, висновок:
- Таким чином, ми з'ясували, чому треба
намагатися не обманювати.
IV. Осмислення та систематизація вивченого
Розв’язання ситуативної задачі
Учитель:
- Діти, ми з'ясували наслідки поведінки
людини, яка говорить неправду. Тепер проаналізуємо декілька життєвих ситуацій,
які допоможуть нам сформулювати правила чесності.
Ігор пообіцяв Євгену принести диск із новим
фільмом. Пройшов день, другий, а Ігор все відповідав: «Завтра принесу». Через
два тижні Євген сказав Ігорю: "Мені такий самий
диск подарував брат, а ти – брехун".
« Мені мама не
дозволила», - образився Ігор.
Запитання для обговорення:
- Чому Євген назвав Ігоря брехуном?
- Чи був Ігор брехуном, адже йому мама не
дозволила принести диск?
- Сформулюйте правило чесності.
Учні:
Сказав – зроби , не впевнений – не обіцяй.
2.Читання й обговорення оповідання В.
Сухомлинського " Навіть квіти з сорому почервоніли"
Запитання для обговорення:
- Знайдіть уривок, що
викликає у вас певні почуття (радості, суму, захоплення, сорому, поваги, жалю).
- Зачитайте у тексті
найпроникливіше слова, які можуть підняти ністрій?
- Хто вчинив би так, як
маленька дівчинка? Хто інакше?
- Яка головна думка твору?
- Сформулюйте правило чесності.
Учні:
Завжди кажи правду, якою б гіркою вона не була.
Таким чином, розглянувши декілька ситуацій,
учні формулюють правила чесності, які
повторюють хором:
1. Сказав – зроби, не впевнений – не обіцяй.
2. Помилився – визнай, збрехав – зізнайся.
3. Гірка правда завжди краща за солодку брехню
V. Первинне застосування знань, формування умінь
1.Робота в групах: «Як би ти вчинив?»
Завдання:
відтворити початок і придумати кінцівку,
розіграти ситуацію, дати поради дітям, що потрапили у скрутне становище.
1. Хлопчик не вивчив вірш.
Він попросив товариша підтвердити , що в будинку вимкнули світло, запевняючи,
що товариш дуже виручить його…
2 . Дівчинка зламала чужу
лінійку . Хлопчик питає, чи не бачили діти, хто зламав лінійку. Діти
відповідають: "Це не я!"…
Перегляд
ситуацій, міркування, обговорення
вибору дітей, обґрунтування дітьми того
чи іншого вибору за змістом ситуативної задачі.
VI. Підсумок.
1. Бесіда:
- Яку тему ми опрацювали?
- Значення яких людських рис з'ясували?
- Виконуючи завдання, до якого висновку дійшли?
- Для чого це потрібно кожному з вас?
2.Вправа "Вільний мікрофон".
самоаналіз учнів своєї роботи на уроці;
оцінювання роботи учнів учителем, іншими
учнями.
Немає коментарів:
Дописати коментар