понеділок, 18 січня 2016 р.

Використання загадок на уроках мови. Спостереження за вживанням прикметників у загадках.

Мета. Закріпити знання учнів про прикметник та його роль у текстах; формувати вміння розгадувати та складати загадки; збагачувати словник учнів прикметниками; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови.

Вчитель: Василюк С.Г

Хід уроку
І. Організація класу

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. Любі друзі, наш урок, сьогодні, буде незвичайним: повним загадок та пригод. Ось і перші загадки.
1.     Гра Упізнай слово
-         Читайте швидко і доповнюйте речення за змістом.
-          
+ Рідна ,лагідна,найдорожча,ніжна,найдорожча,ніжна,найдобріша - ……(мама)
+Запашний,білий,смачний,духмяний,пшеничний -…(хліб)
+ Білий,холодний,пухкий,іскристий - .(сніг)
+Біле,солодке,вершкове,холодне-……(морозиво)
+Пухнаста,руда,хитра,прудка,спритна-….(лисиця)
+Нова,цікава,бібліотечна,яскрава-….(книга)
+Швидкий,боязкий,довговухий,куцохвостий-….(заєць)
=Весняний,сонячний,теплий,лагідний-….(вітер)

Молодці! Пишемо: число, класна робота.

-         Урок без зупинки почнемо з каліграфічної хвилинки.
-          
 ЗЗ дка ага лью овч загадка.

-         Дібрати спільнокореневі слова до слова загадка (загадковий, загадочка, гадати, догадка, згадувати.)
-         Як ви розумієте слово гадати?
-         Позначте корінь у записних словах.
Наступний секрет. Треба, роз’єднавши слова, прочитати речення.

гаЗадка – мальовничийописпредмета.

Знайдіть та підкресліть ключове слово.
-         А ви любите відгадувати загадки?
-         На сьогоднішньому уроці  ми будемо відгадувати загадки,і саме загадка допоможе нам закріпити знання про прикметник та його роль у текстах.


ІІІ. Робота над темою уроку.

1.     Гра «Мозковий штурм».
-         Який зайчик вовка не боїться? ( Сонячний )
-         Якою косою не можна косити? ( Дівочою )
- Вибрати прикметник,який утворився від слова вода.
а) водій;
б) приводити;
в) заводити;
г) водний.
- Назвати кольори прапора нашої держави. ( Синій, жовтий )
- Слова, яких частин мови, ми записали?
         - Що таке прикметник?

Вчитель. Ці загадки мають форму запитань. А що вам вже відомо про загадки з уроків читання?
-         Чим вона подібна на те,що ви розв’язуєте на уроках математики?
 ( Загадка – це задачка, яку необхідно розв’язувати. Це поетичний опис предмета, головних його ознак. У загадках предмети чи явища прямо не називаються, про них говориться у прихованій формі.)
-         А хто може сказати, скільки років загадкам?
-         Загадка народилася задовго до того, як люди навчились писати, читати, друкувати. Загадка має тисячолітню історію.

Вчитель. А що треба знати, щоб не допускати помилок у розв’язуванні загадок?

Щоб не допустити помилок у розв’язуванні загадок треба:
1.     Уважно слухати ( або читати).
2.     Подумати над кожною ознакою відгадуваного предмета.
3.     Не спішити, а все продумане ретельно зважити.

Зараз ми з вами розгадаємо ще кілька загадок,будьте уважні та дотримуйтеся правил які ми щойно повторили.
-         Воно блакитне, безкрає, безхмарне (небо)
-         Кругле, яскраве, приємне, тепле, ласкаве. ( Сонечко )
-         А це овальний, жовтий, кислий та теж корисний. ( Лимон )

         (діти самостійно записують слова відгадки в  зошит,потім зачитують)

- А яка частина допомогла вам? ( Прикметник).

-         Діти  а що ви знаєте про прикметник? А з якою частиною мови він звۥязаний?

-         Що таке іменник? Діти, утворіть із слів відгадок прикметники.


ІV. Диференційовані завдання

(деякі учні працюють самостійно,всі інші відгадують загадки)
1.    
Хто
будильник
співучий
мов
такий
громозвучний
Скласти загадки з розписанок:







( Хто такий співучий, мов будильник громозвучний? ) Півник.
а
холодна,
припіка
Сама
інших
 





( Сама холодна, а інших припіка.) Кропива
до
Червона,
землі
близько,
солодка,
низько,
пахуча
росте,
 







( Червона, солодка, пахуча росте низько, до землі близько.) Полуниця

-Запишіть загадки,підкресліть в них прикметники.

V.  Розгадування загадок. Обгрунтування загадок.
1.     Зуби залізні, ліс розгризли. ( Пила )
2.     По голубому морю
                         Мов легкі пір’їнки,
                         Ганяє пустун вітер,
                         Подушечки та перинки. ( Хмари )
3.     Маленька, сіренька
                          А хвостик як шило ( Миша )
                     4. Хоч з гілками я колючими,
                         Зате з квітами пахучими. ( Троянда)

                  5. Тварина рогата
                      І рогів багато ( Олень )
-         Які слова допомогли відгадати вам ці загадки? ( Прикметники. Слова- назви ознак.)
-         Яку роль виконує прикметник в основному і писемному мовленні. ( Робить мовою яскравою, виразною, точною.)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!

(Відповіді учнів що виконували завдання самостійно)


VІ. Закріплення знань

1.     Колективна робота
Складання загадки про півника.
………….    співунець
Має …….. гребінець
……..  сонце стрічає
Вранці всих вітає.
-         Вставити пропущені прикметники (Голосистий,гарний,ясне)
VІІ. Підсумок уроку

    1.Вчитель. Ось і закінчується наш урок .
-         Чи сподобався вам наш урок?
-         Чим займалися на уроці?
-         Яка частина мови допомагає зробити нашу мову неповторною, багатою, виразною?

2. Оцінювання учнів.

3. Домашнє завдання


Вправа 311

Немає коментарів:

Дописати коментар